LogoGlasperlenspielSinfonie

ERPClassic

KultuuariNaoRaamat

LogoGoGroup


Records available

Luc Robert. La donna è mobile. Verdi

Peeter Vähi. In the Mystical Land of Kaydara

Great Maestros I−V. Kalle Randalu, Neeme Järvi, Estonian National Symphony Orchestra

Eduard Tubin. Works for Violin and Piano. Vol 1

Keyboard Juggleress (Irina Zahharenkova, DVD)

Arsis. Legend

Magic of Sound (Ralf Taal)

Maria Magdalena (Sevara Nazarkhan, Riga Dom Cathedral Boys Choir, State Choir Latvija, Latvian National Symphony Orchestra)

Joy and Sorrow Unmasked (European Union Baroque Orchestra, Lars Ulrik Mortensen)

Locus amoenus (René Eespere)

The Best of Arsis Bells (Arsis, Estonian National Symphony Orchestra, Estonian National Male Choir, Aivar Mäe)

Faust (Ain Anger, Estonian National Opera)

Modigliani − the Cursed Artist (Estonian National Ballet, Risto Joost)

ImagetextARKTIKA-ANTARKTIKA 2010

Kolm aastat on möödunud ajast, mil grupp eestlasi püüdis taasavastada iidseid kultuure, eksootilisi rahvaid, läbides enam kui 3 kuu jooksul 25 000 kilomeetrit ajaloolisel Siiditeel. Nüüd on selle grupi tuumik kavandamas veelgi mastaapsemat reisi Põhja-Jäämere rannikult läbi Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerika Antarktise mandrile välja. Kahe spetsiaalselt selleks reisiks kohandatud “Land Cruiseriga” numbrimärkidega NORTH 1 ja SOUTH 1 kulgetakse läbi 16 riigi, mööda Pan-Ameerika trassile jäävaid kõrbeid, mägesid ja vihmametsi. Kokku läbitakse 4 kuu jooksul üle 30 000 km (arvestamata laeva- ja lennureise ning jalgsiretki). Teele jäävad Alaska, Kaljumäestik, Yellowstone, Colorado kanjon, Amazonase jõgikond, Andid, Titicaca järv, Atacama kõrb, Patagoonia pampad, Magalhãesi väin, Tulemaa, Antarktika jääväljad, aga samuti eskimote, hopide, asteekide, maiade, inkade ja teiste indiaani tsivilisatsioonide alad. (Fotod: P Vähi)
Ekspeditsioon pärjatud tiitliga “Aasta Seiklus 2010”.

Vaata blogi, mis ilustamata kajastab reisi tegelikku kulgu

Ettevalmistus

Jaan-veebr 2009: küpseb ekspeditsiooni idee

Viibime juba nädalaid Arunachal Pradeshis, Nagalandis ja Manipuris, regioonis, mille elanikke ja kultuuri on raske liigitada millegi alla. Arunachal, Nagaland ja Manipur on midagi vahepealset. Kuigi ametlikult on tegemist India osariikidega, on seos India “emamaaga” vägagi raskesti tajutav. Piirid puutuvad kokku Bhutani, Tiibeti ja Birmaga, ning Bangladeshki on siit vaid “kiviga visata”, kuid... Bangladesh − see on hoopis miski muu ja Tiibeti kultuuri otsene mõju piirdub vaid Arunachali põhjaosaga, Himaalaja lõunanõlvadega. Kõige enam on vast märgata sarnasusi Birmaga, eriti piirialadel. Nagaland − rahvas, ornamendid, traditsiooniliste majade kaunistused, rituaalid, nõiad-šamaanid, keha- ja näotätoveeringud, muusika ja üldse... See kõik meenutab hoopiski miskit... Kartuses välja paista juhmina ei söandagi välja öelda... No võta või jäta − meenutab Ameerika primitiivseid indiaanihõimusid! Ei saa olla võimalik! Ent ometi, mu reisikaaslaste Tiina, Leonidi ja Aivo mulje on üldjoontes sama. Jah tõsi, oleme kuulnud hüpoteesist, et kunagi eksisteeris Aasia kirdeosa ja Alaska vahel maismaasild, nn Beringia, ja et põlisameeriklaste esivanemad saabunudki Uude-Maailma just sedasama silda mööda Aasiast. Aga see kõik oli ju nõnda ammu, kusagil 20 kuni 13 tuhat aastat tagasi.

Imagetext Imagetext Imagetext

Mõte kaugeleulatuvate järelduste tegemisest üksnes põgusa välise mulje põhjal ei tundu olevat kuigi arukas. Ja vähe pakub lohutust asjaolu, et aegade jooksul on indiaanlaste päritolu kohta avaldatud märksa absurdsemaid arvamusi. Ent mulje sarnasusest indiaani hõimudega süveneb Nagalandi põhjaosas asuvas Moni distriktis veelgi. Siin elav konyaki hõim kuulub nagade hulka ja siin kõneldav konyaki keel kuulub samuti naga keelte hulka. Vaatamata häälduspõhisele sarnasusele pole konyaki hõimul siiski mingit seost Prantsusmaal toodetava vägijoogiga. Longwa külas teeme viisakusvisiidi hõimupealikule − anghile (pildil türkiisist jalavõrudega), kelle kohta meie tõlk ütleb the king ja kelle maja asub täpselt India-Myanmari riigipiiril, pool maja India Nagalandi osariigis, pool maja Myanmari (Birma) Sagaingi piirkonnas. Kuninga valitsusalasse pidavat Nagalandi ja Myanmari territooriumil kuuluma 11 suuremat küla, igaüks neist umbes 5000 elanikuga. “Kuningapalees” istutakse ümber lõkke, suitsetatakse oopimipiipu, pakutakse ka külalistele, oraakel ennustab palmilehe pealt tulevikku...
Lähevad päevad ja nädalad ning aegamööda küpseb otsus: oma järgmise ekspeditsiooniga läheme külla põlisameeriklastele. Osalt põnevusest ja võib-olla isegi sportlikust hasardist läbida põhjast lõunasse mõlemad Ameerika mandrid, kuid kindlasti ka soovist avastada seoseid aasialaste ja põlisameeriklaste vahel ning leida kinnitust Beringia teooriale. Reis võiks saada teoks järgmisel aastal.

N 8 apr 2010: konsultatsioonid Raido Rüütliga

Kes veel võiks olla veelgi parem nõuandja autode alal, kui mitte endine rallisõitja, kes pärast tippspordist lahkumist on maasturil läbi teinud ümbermaailmareisi ja ühtlasi palverännaku “Rolling Estonians” egiidi all? Raido annab mitmeid kasulikke nõuandeid ning osutab mitmetele ohtudele ja riskidele, ning seda mitte üksnes autodega seonduvalt:
•  Kindlasti tuleks kasutada jämedamustrilisi all terrain rehve, ka varuratastel.
• Soovitav on paigaldada Land Cruiseritele karterikaitsed, nn kängururauad ja küljetorud, et vähendada vigastusi võimaliku kokkupõrke või tahtliku rünnaku korral.
• Ameerikas on piirkondi, kus sadade ja sadade kilomeetrite jooksul pole ühtki tanklat ja isegi selle olemasolu korral ei pruugi see olla avatud. Seetõttu tasub kaaluda lisapaakide paigaldamist või vähemalt vedada kaasas varukütust kanistritega.
• Kesk- ja Lõuna-Ameerika troopilistes piirkondades tuleb mõnikord jõgedest läbi sõita nõnda, et vesi ulatub poole auto kereni. Seetõttu on oluline on spetsiaalselt ette valmistada auto sillad, et takistada vee pääsu tuulutusavade kaudu silla õli hulka.
• Tasuks kaaluda Colombia väljajätmist, ka “Rolling Estonians” meeskond otsustas ohutuse huvides sellesse riiki autodega mitte siseneda*.
• Colombiast ei jää kuritegevuselt maha Guatemala. On siiski teatud ettevaatusabinõud, mida tuleks seal järgida, et vähendada riski sattuda röövlite või pantvangivõtjate ohvriks. Soovitav on palgata paar ihukaitsjat-turvameest ning sõita päevavalges ja võimalikult kiiresti. (Trahv kiiruseületamise eest on väike karistus võrreldes muude ohtudega.) Oluline on reageerida õigesti võimalike röövlite paigaldatud tõkkepuu või roadblocki korral.

* Raido tähelepanekud pärinevad 7 aasta tagusest ajast. Tänaseks (st aastaks 2010) on Colombia muutunud märksa turvalisemaks ja vähem kriminogeenseks.

E 10 mai: MS “Fram”

Käime Tiinaga polaarlaeva “Fram” pardal, tutvume kaptenisilla ja kajutitega, aga samuti sellega, mis valmib kambüüsis. Tuleb ju veeta suur osa reisi Antarktika-etapist just “Framil”.

N 3 juuli: halvad ja head uudised

On kahetsusväärne, et Peeter Volkonski ja Arvo Iho, kes on Ameerika-reisiks ette valmistanud oma vaimu ning juba jõudnud ümber korraldada oma sügisesed tööplaanid, on arstide tungival soovitusel sunnitud reisist loobuma. Mõlemad annavad sellest teada märgatava kurbusevarjundiga hääles. Ent hea uudis on see, et peale arvukaid telefonikõnesid − viimane neist paar minutit enne keskööd, seega ikkagi täna − võime öelda, et Volgile ja Arvole on leitud asendajad, Hašš (Jaan) ja Allan.

ImagetextR 4 juuli: matkarõivad ja Land Cruiseri koolitus

Hommikul koguneb reisigrupp A&T Spordi hulgilattu, et valida ning tellida endale sobivad “Salomoni” matkarõivad, -jalatsid ja -kotid. Seejärel istume Land Cruiserite rooli ning sõidame Kohtla-Järvele, kus Toyota spetsialistid korraldavad meile spetsiaalse koolituse. Esialgu teoreetilise, “koolipingis”, seejärel juba praktilise testisõidu viiel Land Cruiseril Aidu põlevkivikarjääri järskudel nõlvadel. Mitmed meist tunnevad Land Cruiserite “hingeelu” piisavalt hästi Siiditee tuuri päevilt aastast 2007. Tuleb möönda, et vaid mõne aasta jooksul on Land Cruiserite uutele mudelitele lisandunud mitmeid uuendusi, millest meil pole aimugi. Mida siis õpetatakse? Aeglusti ja differentsiaalilukkude kasutamist, 60−70 sentimeetrise sügavusega veetakistuse (pildil vasakul) ja suure külgkaldega teelõikude läbimist, Crawl Control, Multi-Terrain Select ja Multi-View Monitors süsteemide kasutamist, mäest laskumist ja mäkke tõusmist Steering Angle Display ja mägipiduri abil.

K 14 juuli: autod

Saame Toyota / Lexuse teenindusest kätte maasturid, millele on paigaldatud reisiks vajalikud lisaseadmed: kängururauad, küljetorud, karterikaitsed, vints, klaaside turvakiled, tavapärasest tolli võrra suurema läbimõõduga (18’’) veljed, jämedamustrilised Cooper Discoverer STT all terrain rehvid, President Harry II raadioside agregaadid ja antennid, Thule Atlantis 900 katuseboksid, DC/AC pingemuundurid 220 V, lisatuled, toetajate logod, lisavarustus (varuosade komplekt, puksiirtross, käivitusjuhtmed, labidas, kirves jm). Kõrgemale on viidud sildade tuulutusavad, takistamaks vee sissevoolu jõgede läbimisel. Veel enne tööpäeva lõppu viiakse autod transpordifirmasse, kelle ülesandeks jääb toimetada need merekonteinerites hiljemalt 12. augustiks Kanadasse, kust need viiakse maad mööda Alaska põhjarannikule.

R 23 juuli: sadamatööliste streik

Meieni jõuab ebameeldiv teade: puhkenud on Kanada sadamatööliste streik, mis ilmselt ei leia nii töövõtjaid kui ka tööandjaid rahuldavat lahendust niipea. Seetõttu pole võimalik toimetada merekonteinereid autodega esialgselt kavandatud sihtpunkti. Ekspeditsiooni algus ei tohi hilineda, seega on ainus alternatiiv saata konteinerid Halifaxi sadamasse Nova Scotias, kust need omakorda tuleb toimetada raudteed mööda Montreali (1318 km) ja sealt edasi liiguvad maasturid 4 autojuhiga omal jõul Alaska põhjarannikule, meie reisi alguspunkti Deadhorse’i (ca 7500 km).

N 26 aug: reis algab paanikaga

Tänase kuupäeva esimestel minutitel, täpsemalt 00:05 selgub, et hetk tagasi tühistati hommikune Tallinn-München lend avarii tõttu Tallinna lennuväljal, nimelt purunes õhkutõusmisel keset stardirada Poola kaubalennuki telik. Mitmed lennud lükati edasi ja just meie lend tühistati. Kaalume võimalust, kas pakkida välgukiirusel kotid ja asuda kohe öösel autoga teele Riia lennujaama poole, et jõuda hommikusele 6:30 reisile. Deadhorse’i on tarvis kohale jõuda õigeks ajaks. Tiina uurib alternatiivseid võimalusi. On mingi lootus, et pääseme siiski Riia-sõidust...
Meie jaoks küll mitte kõige mugavamalt, kuid asjad siiski lahenevad. Aivo, Tiina ja mina asume kell 6:40 paljude ümberistumistega lennumaratonile Tallinn - Kopenhagen - München - New York - Phoenix - Anchorage, mis kestab 31 ja pool tundi. Toomas, Alar ja Allan pääsevad veidi lihtsamalt: Tallinn - Helsingi - Pariis - Los Angeles - Anchorage.
Meie pagasi hulk tundub olevat hirmuäratav, lisaks rõivastele, hügieenitarvetele, magamiskottidele ja -mattidele, kaitseprillidele ning muule isiklikule kraamile liigub meiega koos grupi ühine varustus: kaks 4-kohalist telki, 2 sat-telefoni, foto- ja videokaamerad koos vajalike agregaatidega (statiivid, akud, kassetid jne), helisalvestusseadmed, arvutid, binokkel, maakaardid ja GPS, 2 matkapriimust ja toidunõud, ravimid ja esmaabivahendid, kingitused... Jah, see nodi tuleb kaasa viia, sest puudub vähimgi lootus seda kõike osta Põhja-Jäämere-äärsest Prudhoe Bayst. Seetõttu ületab nii mõnegi reisimehe spordikott enam kui 10 kg võrra lennufirmade poolt seatud normi.
Tänane ööpäev venib pikaks, sest lisaks tavapärasele 24 tunnile lisandub ajavahe 11 tundi, seega kokku 35 tundi.

Esialgselt kavandatud marsruut

N 26 aug: lahkumine Tallinnast

ImagetextR 27 aug: saabumine (Anchorage’i kaudu) Deadhorse’i / Alaska, USA, 6 miili (10 km)

L 28 aug: Deadhorse – Prudhoe Bay / Põhja-Jäämeri – Deadhorse, päikesetõus 5:51, loojang 21:56, 36 miili (58 km)

P 29 aug: Deadhorse – Brooks Range – Wiseman, 226 miili (362 km)

E 30 aug: Wiseman – Coldfoot – (Daltoni maantee) – põhjapolaarjoon 66°33'38" – Yukoni jõgi – (Ellioti maantee) – Fox – Fairbanks, 273 miili (437 km)

T 31 aug: Fairbanks – Delta Junction – (Panamericana / Alaska maantee) – Border City Lodge, päikesetõus 6:28, loojang 21:12, 291 miles (466 km)

K 1 sept: Border City Lodge – sisenemine Kanadasse, Yukoni  Territooriumile – Destruction Bay – Haines Junction (Champagne’i ja Aishihiki indiaanlaste keskus), 331 km

N 2 sept: Haines Junction – (Panamericana / Alaska maantee) – Whitehorse – Johnsons Crossing – Teslin – sisenemine Briti Columbiasse – Swift River, 422 km

R 3 sept: Swift River – sisenemine Yukoni Territooriumile – Watson Lake – Lower Post – sisenemine Briti Columbiasse – Coal River – (Panamericana / Alaska maantee) – Muncho Lake, 440 km

L 4 sept:  Muncho Lake – Summit Lake  – Fort Nelson, 320 km

P 5 sept: Fort Nelson – Fort Nelsoni indiaani reservaat – Pink Mountain – (Panamericana / Alaska maantee) – Fort St John – Dawson Creek, 369 km

E 6 sept: Dawson Creek – Harti ahelik / Kordiljeerid (Kaljumäestik) – (Panamericana) – McLeod Lake (Athabasci TseK’hene indiaani reservaat, 2496 m) – Summit Lake – Prince George, 410 km

 T 7 sept: Prince George – Crescent Spur – (Trans-Canada maantee) – Kordiljeerid (Kaljumäestik) – Yellowheadi mäekuru (1133 m) – sisenemine Alberta osariiki – Jasper, 368 km

K 8 sept: Jasper – Saskatchewan River Crossing – Kordiljeerid (Kaljumäestik) – Lake Louise, 235 km

N 9 sept: Lake Louise – Banff – Calgary (1048 m), 200 km

R 10 sept: Calgary, päikesetõus 7:04, loojang 20:01, 18 km

L 11 sept: Calgary – High River – (Panamericana) – Ft Mcleod – Lethbridge – Coutts – sisenemine Montana osariiki / USA – Great Falls, 523 km

P 12 sept: Great Falls – White Sulphur Springs – (Panamericana) – Yellowstone’i jõgi – Mammoth Hot Springs, 223 miili (357 km)

E 13 sept: Mammoth Hot Springs – sisenemine Wyomingi osariiki – Yellowstone’i rahvuspark – Canyon Village – Lake Village – Grand Tetoni rahvuspark – (Panamericana) – Alpine, 180 miili (288 km)

T 14 sept: Alpine – sisenemine Idaho osariiki – Montpelier – Paris – sisenemine Utah’ osariiki – Wasatchi ahelik – Brigham City – Salt Lake City, 230 miili (368 km)

K 15 sept: Salt Lake City – American Fork – Escalante kanjon – Cannonville, päikesetõus 7:08, loojang 19:36, 250 miili (400 km)

N 16 sept: Cannonville – Long Valley – sisenemine Arizona osariiki – Kaibab-Paiute indiaani reservaat – Jacob Lake – North Rim – Colorado kanjon, 209 miili (334 km)

R 17 sept: North Rim – Colorado kanjon – Marble Canyon – Colorado jõgi – Painted desert – Colorado platoo – Tuba City – Moenkopi, 145 miles (233 km)

L 18 sept: Moenkopi – Navajo ja Hopi indiaani reservaadid – Moenkopi, päikesetõus 6:16, loojang 18:22, 163 miili (260 km)

P 19 sept: Moenkopi – Tuba City – Cottonwood – (Panamericana) – Sun City – Phoenix, 196 miili (313 km); võimalik otsetee Kyokotsmovi külast läbi Leuppi Flagstaffi

E 20 sept: Phoenix, päikesetõus 6:18, loojang 18:21, 13 miili (20 km)

T 21 sept: Phoenix – Apache Junction – Oracle Junction – Oro Valley – sisenemine Mehhikosse – Nogales – Santa Ana, 382 km

ImagetextK 22 sept: Santa Ana – Benjamin Hill – El Oasis – Hermosillo – (Panamericana) – Esperanza – Ciudad Obregón, 432 km

N 23 sept: Ciudad Obregón – (Panamericana) – Guamúchil – Culiacán, 440 km

R 24 sept: Culiacán – Laguna Canachi – põhjapöörijoon 23°26'16" – Mazatlán – Villa Unión – (Panamericana) – Acaponeta, 373 km

L 25 sept: Acaponeta – El Jigoté – Ixtlán del Río – Guadalajara, 326 km

P 26 sept: Guadalajara – Tlaquepaque – Atlacomulco – Cd de México, 525 km

E 27 sept: Ciudad de México (2240 m), meeskonna osaline vahetus, 50 km

ImagetextT 28 sept: Cd de México – Teotihuacán (asteekide püramiidid) – San Martín Texmelucan – Puebla (2175 m), 205 km

K 29 sept: Puebla – Orizaba (1200 m) – Córdoba – Acayucan, 404 km

N 30 sept: Acayucan – Minatitlán – Cárdenas – Villahermosa, 236 km

R 1 okt: Villahermosa – Catazajá – Palenque, ca 280 km

L 2 okt: Palenque (maajade püramiidid) – Misol-Há kosed – Catazajá – Kilometro 59 – Francisco Escárcega – Xpujil, 355 km

ImagetextP 3 okt: Xpujil (maajade püramiidid) – sisenemine Belize’i – Corozal, 128 km

E 4 okt: Corozal – Belize City – Belmopan – San Ignacio, päikesetõus 5:46, loojang 17:37, 283 km (177 miili)

T 5 okt: San Ignacio – sisenemine Guatemalasse – Cd Melchor de Mencos – Dolores (alternatiiv läbi Florese), 200 km

K 6 okt: Dolores – Poptún – La Ruidosa, 170 km

N 7 okt: La Ruidosa – Doña Maria – Gualán – Río Hondo – sisenemine El Salvadori – Santa Ana, 265 km

R 8 okt: Santa Ana – Tazumal – Santa Ana, päikesetõus 5:49, loojang 17:41, 40 km

L 9 okt: Santa Ana – San Salvador – (Panamericana) – sisenemine Hondurasesse – Jícaro Galán – Choluteca, 349 km

P 10 okt: Choluteca – sisenemine Nicaraguasse – Yalagüina – (Panamericana) – San Benito – Masaya, 331 km

E 11 okt: Masaya – Nicaragua järv – sisenemine Costa Ricasse – La Cruz – (Panamericana) – San José, meeskonna osaline vahetus, päikesetõus 5:26, loojang 17:20, 410 km

T 12 okt: San José – San Isidro de El General – Buenos Aires – Río Claro – sisenemine Panamásse – David, 315 km

K 13 okt: David – (Panamericana) – Santiago – Río Hato – Panama kanal – Panamá, 463 km

N 14 okt: Panamá – Colón, 80 km (alternatiiv: meritsi Panamást Buenaventurasse)

R 15 okt: Colón, 10 km

L 16 okt: Colón – praamiga üle Dariéni lahe (491 km, 265 meremiili)

P 17 okt: praamiga üle Dariéni lahe – sisenemine Colombiasse – Cartagena, päikesetõus 5:51, loojang 17:42

E 18 okt: Cartagena – San Juán Nepomuceno – El Carmen – Sincelejo, 195 km

T 19 okt: Sincelejo – Planeta Rica – Caucasia – Medellín (1495 m), 445 km

K 20 okt: Medellín – Itagüí – (Panamericana) – Cartago La Uribe – Cali (1000 m), 477 km

N 21 okt: Cali – Cordillera Occidental – (Panamericana) – Río Blanco – Popayán, 130 km

R 22 okt: Popayán – El Bordo (Patia) – Tángua – Ipiales (2950 m), 355 km

L 23 okt: Ipiales – sisenemine Ecuadori – (Panamericana) – Andid – ekvaatori ületamine – Quito, 235 km

P 24 okt: Quito (2850 m), meeskonna osaline vahetus, päikesetõus 5:54, loojang 18:01, 25 km

E 25 okt: Quito – Alóag – Ambato (2577 m) – San Pedro de Riobamba (2754 m), 208 km

T 26 okt: San Pedro di Riobamba – Cañar – Azogues – Cuenca (2500 m), 252 km

K 27 okt: Cuenca – (Panamericana) – Oña – Cordillera Real – Loja, 206 km

N 28 okt: Loja – Vilcabamba – Zumba, 154 (või 176?) km

R 29 okt: Zumba – La Balsa – sisenemine Peruusse – Jaén – Bagua Grande, 217 km

L 30 okt: Bagua Grande – Shipasbamba – Rioja – Moyobamba – Cordillera Oriental – Juanjuí, 386 km

P 31 okt: Juanjuí – Campanilla – Tingo Maria, 310 km

E 1 nov: Tingo Maria – Agua Caliente – San Alejandro – Pucallpa, 182 km

T 2 nov: Pucallpa – Ucayali jõgi / Amazonase ülemjooks (paadiga)

K 3 nov: Ucayali jõgi (paadiga)

N 4 nov: Ucayali jõgi (paadiga) – Pucallpa

ImagetextR 5 nov: Pucallpa – Agua Caliente – Tingo Maria, 182 km

L 6 nov: Tingo Maria – Las Palmas – Churumamba – Cordillera Central – Huánuco – Cerro de Pasco (4380 m), 203 km

P 7 nov: Cerro de Pasco – Carhuamayo – Junín – La Oroya – Concepción – Huancayo, 255 km

E 8 nov: Huancayo – Huancavelica – Andes – Ayacucho (alternatiiv:  Huancavelicast läbi Lircay ja San Pedro de Cachi), 325 (või 288?) km

T 9 nov: Ayacucho – Andahuaylas (võimalik ööbimispaik) – Abancay 290 km

K 10 nov: Abancay – Limatambo – Cuzco, ca 210 km

N 11 nov: Cuzco – Urubamba – Valle Sagrada (‘Püha org’) – Ollantaytambo – (rong) – Aguas Calientes – (jalgsi) – Machu Picchu – (jalgsi) – Aguas Calientes – (rong) – Ollantaytambo, autoga 65 km, jalgsi 16 km

R 12 nov: Ollantaytambo – Urubamba – Valle Sagrada (‘Püha org’) – Písac (2970 m) – Cuzco, ca 105 km

L 13 nov: Cuzco – La Raya (4281 / 4335 m) – Santa Rosa – Titicaca järv (3812 m) – Puno (3855 m), 353 (või 388?) km

P 14 nov: Puno – sisenemine Boliiviasse – Titicaca järv (3812 m) – Copacabana (3841 m) – La Paz, päikesetõus 5:11, loojang 17:53, 280 km

E 15 nov: La Paz (3000–4100 m), 30 km

T 16 nov: La Paz – Calamarca – Andid – Sajama (Sajama vulkaani jalamil), 290 km

K 17 nov: Sajama – Tambo Quemado (4052 m) – Tambo Quemado kuru 4678 m – sisenemine Tšiili – Arica, 230 km

N 18 nov: Arica / Vaikne ookean, 15 km

R 19 nov: Arica – Atacama kõrb – Humberstone – Pozo Almonte, 320 km

L 20 nov: Pozo Almonte – Pampa del Tamarugal – (Panamericana) – Carmen Alto – lõunapöörijoon 23°26'16" – Antofagasta, 455 km

P 21 nov: Antofagasta – Vaikne ookean – La Negra – (Panamericana) – Agua Verde – Puerto Flamenco – Caldera, 490 km

E 22 nov: Caldera – Copiapó – (Panamericana) – Vaikne ookean – La Serena, 420 km

T 23 nov: La Serena – Andid – Agua Negro kuru 4779 m – sisenemine Argentinasse – Albardón – San Juan, 497 km

K 24 nov: San Juan – Villa Krause – Villa Media Agua – Mendoza, 165 km

N 25 nov: Mendoza – Tunuyán – Pampa del Diamante – Malargüe (1402 m), 375 km

R 26 nov: Malargüe – Río Grande – Ranquil del Norte – Zapala (1012 m), 541 km

L 27 nov: Zapala – Catán Lil – Nahuel Huapí rahvuspark – San Carlos de Bariloche, 305 km

P 28 nov: San Carlos de Bariloche – Villa Mascardi – Río Villegas – Los Alercesi rahvuspark – Esquel, 260 km

E 29 nov: Esquel – Gobernador Costa – Los Tamariscos – Río Mayo, 432 km

T 30 nov: Río Mayo – Perito Moreno – Bajo Caracoles, 255 km

K 1 dets: Bajo Caracoles – Lago Viedma – El Calafate, 490 km

N 2 dets: reisimeeskonna jagunemine
Grupp A: El Calafate – Punta Bandera – Perito Moreno liustik – El Calafate, 157 km; lend Ushuaiasse
Grupp B: El Calafate – Punta Bandera – Perito Moreno liustik – El Calafate, 157 km

R 3 dets
Grupp A: väljumine Ushuaia sadamast laeval “Fram” – Beagle Channel, päikesetõus 4:55, loojang 21:52
Grupp B (jätkab džiipidega): El Calafate – Charles Fuhr – Esperanza – Río Gallegos, 320 km

L 4 dets
Grupp A: Beagle Channel – Diego Ramirez – Cape Horn
Grupp B: Río Gallegos – sisenemine Tšiili – Punta Delgada – üle Magalhãesi väina Tulemaale – Porvenir – üle Magalhãesi väina (praamiga) – Punta Arenas, 295 km

P 5 dets
Grupp A: Cape Horn – Puerto Williams
Grupp B: Punta Arenas, päikesetõus 5:14, loojang 21:56, 18 km

E 6 dets
Grupp A: Puerto Williams – Beagle Channel – Magalhãesi väin
Grupp B: lend Punta Arenasest koju

T 7 dets
Grupp A: Magalhãesi väin – Magdalena saar

K 8 dets: Magdalena saar – Punta Arenas

N 9 dets: Punta Arenas – Drake’i väin, päikesetõus 5:12, loojang 22:01

ImagetextR 10 dets: Drake’i väin – Lõuna-Shetlandi saared, päikesetõus 6:00, loojang 1:42

L 11 dets: Deceptioni saar – Cuverville’i saar – Errera Channel – Antarktika poolsaar, päikesetõus 5:33, loojang 1:49

P 12 dets: Antarktika poolsaar / Neko Harbour – Paradise Harbour

E 13 dets: Paradise Harbour – Lemairekanalen – Petermanni saar – Port Lockroy

T 14 dets: Port Lockroy – Wilhelmina Bay – Antarctic Sound – Brown Bluff

K 15 dets: Brown Bluff – Drake’i väin

N 16 dets: Drake’i väin

R 17 dets: saabumine Ushuaia sadamasse, päikesetõus 4:50, loojang 22:09

L 18 dets: lend Ushuaia – Buenos Aires

P 19 dets: lahkumine Buenos Airesest

E 20 dets: (lend Müncheni ja Frankfurdi kaudu) saabumine Tallinna

Meeskond

Kogu reis: Aivo Spitsonok, Tiina Jokinen, Peeter Vähi
I etapp Alaska – Mehhiko: Alar Metsson, Toomas Luhaäär, Allan Kivi
II etapp Mehhiko – Costa Rica: Olavi Sööt, Bruno Lauri, Anu Adermann, Raili Rajamäe
III etapp Costa Rica – Ecuador: Tõnu Lillover, Bruno Lauri, Üllar Pihlak, Annemai Tupp
IV etapp Ecuador – Tulemaa: Leonid Tolstov, Ain Starast, Jaan “Hašš” Habicht, Hannes Loopere
V etapp Tulemaa – Antarktika: Kristjan Randalu, Marje Hansar

Imagetext    Imagetext    Imagetext     Imagetext     Imagetext

Imagetext    Imagetext      Imagetext     Imagetext

Tänud: A&T Sport, Anti Arak, Alar Metsson, Kaido Kepp, Raido Rüütel, Rein Einer, Bruno Lauri, Heidi Pruuli, Ketlin Ruukel, Allan Kivi, Katri Jokinen, CF, Eduard Lang, Linnaleht, Tiina Kangro, Tiit Pruuli, Go Reisiajakiri, Matkasport, Sangar

TV-sarja esimeste osade esilinastus 23 juulil 2011 festivalil “Klaaspärlimäng” ja samateemaline fotonäitus 23 juulist 20 augustini 2011 Tartu Ülikooli Kohvikus. Alates 5 veebruarist 2012 pühapäeva õhtuti ETV ekraanil ekspeditsiooni kajastav saatesari “Arktikast Antarktikasse”. Vaata ETV arhiivist I (eel-lugu), III (Kanada, USA), IV (Mehhiko), V (Kesk-Ameerika), VI (Colombia), VII (Ecuador, Peruu), VIII (Peruu, Boliivia, Tšiili, Argentina), IX (Andid, Tulemaa, Drake’i väin) ja X (Antarktika) saateid ning vastavaid meediaarvustusi  “Postimehes” (11.02.12), “Maalehes” ja “Sõidustiilis” (4 / 2012).
Vaata samuti Siiditee Tuur 2007 ja African Round.

InEnglish