LogoGlasperlenspielSinfonie

ERPClassic

KultuuariNaoRaamat

LogoGoGroup


Records available

Luc Robert. La donna è mobile. Verdi

Peeter Vähi. In the Mystical Land of Kaydara

Great Maestros I−V. Kalle Randalu, Neeme Järvi, Estonian National Symphony Orchestra

Eduard Tubin. Works for Violin and Piano. Vol 1

Keyboard Juggleress (Irina Zahharenkova, DVD)

Arsis. Legend

Magic of Sound (Ralf Taal)

Maria Magdalena (Sevara Nazarkhan, Riga Dom Cathedral Boys Choir, State Choir Latvija, Latvian National Symphony Orchestra)

Joy and Sorrow Unmasked (European Union Baroque Orchestra, Lars Ulrik Mortensen)

Locus amoenus (René Eespere)

The Best of Arsis Bells (Arsis, Estonian National Symphony Orchestra, Estonian National Male Choir, Aivar Mäe)

Faust (Ain Anger, Estonian National Opera)

Modigliani − the Cursed Artist (Estonian National Ballet, Risto Joost)

LogoOrient200

Ida Muusika Festival ORIENT
KARAVANIDE MUINASLAULUD
Kunstiline juht − Peeter Vähi
31 mai - 4 juuni, 2017
Tallinn

Baltimaade esimene ja seni ainus festival, mis on pühendunud autentsele Euroopa-välisele, eelkõige Aasia muusikale ja kultuurile. Aastal 1992 alustanud festival tähistab veerand sajandi möödumist oma sünnist.

 FestivaliPass5days

Ajakava

K, 31 mai kell 19 VÄLJA MÜÜDUD!
BUDDHA SÕNUM
Jaapani Shingon-budismi Buzani koolkonna mungad, Ichitarō

N, 1 juuni kell 19 osta-pilet
KARAKUMI LUIDETE KAJA
Läle Begnazarova & ansambel Altõn Menzil

N, 1 juuni kell 22 osta-pilet
MÄGEDE JA MEREDE TAGANT
Armen Andranikjan & ansambel Avetaran
Ichitarō

R, 2 juuni kell 19 osta-pilet
TÜRGI MÜSTILISE MUUSIKA TERVISTAV JÕUD
Latif Bolat, Serap Yilmaz

R, 2 juuni kell 22 osta-pilet
PALEEST JA BAZAARILT
Bamdad Music Ensemble

L, 3 juuni kell 18 Kuressaare kultuurikeskus
TÜRGI MÜSTILISE MUUSIKA TERVISTAV JÕUD
Latif Bolat, Serap Yilmaz

L, 3 juuni kell 19 osta-pilet
BABÜLONI KULDNE HIILGUS
Light in Babylon

P, 4 juuni kell 19 osta-pilet
STEPI JA KÕRBE LAULUD
Epi
Abdellatif Belgacem & Sahara beduiinide ansambel 5 Étoiles

Festivali ajal on Vaba Lava saalis üleval Anna Litvinova maalide näitus MAROKO VIBRATSIOONID.
Muusika- ja tantsuetendused, luule, idamaine köök, bazaar...

Pääsmed saadaval Piletilevis alates 5. aprillist kella 10st. Soodushinnad 16. aprillini!
Külasta ka meie Facebook'i.


K, 31 mai kell 19, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak, Telliskivi 60A) VÄLJA MÜÜDUD!
BUDDHA SÕNUM
Jaapani Shingon-budismi Buzani koolkonna mungad, Ichitarō (taiko-trummid / Jaapan)

HasederaTemple

Buzan-Ha koolkonna peatempel Hase-dera

Shingon on üks olulisi tantristliku budismi suundi, mis jõudis Jaapanisse Indist läbi Hiina. Buzan-ha on Shingon-budismi koolkond, mille rajas budapreester Senyo Sōjō XVI sajandil. Koolkonna peatempel Hase-dera asub Naras. Tänaseks on on selle budismisuunaga seotud umbes 3000 templit, 5000 preestrit ning kaks miljonit järgijat. Järgijaid leidub ka väljaspool jaapanit – Hong Kongis ja Vietnamis.

 

LaleBegnazarowa N, 1 juuni kell 19, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
KARAKUMI LUIDETE KAJA
Läle Begnazarova & ansambel Altõn Menzil (Türkmenistan)

Türkmenistani muusikud astuvad Oriendil üles esmakordselt. Kontserdi staariks on võrratu laulja ja dutari-mängija Läle Begnazarova. Samarkandis asetleidval prestiižsel rahvusvahelisel konkurss-festivalil “Sharq Taronalari” omistas aastal 2009 žürii talle üksmeelselt Grand Prix’ ja 10 000 dollari suuruse auhinna. Kava põhineb suuresti türkmeeni traditsioonilistel mugaamidel.

 

 

 

 

 

 

 

N, 1 juuni kell 22, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
MÄGEDE JA MEREDE TAGANT
Armen Andranikjan & ansambel Avetaran
(Armeenia)

Ichitarō (taiko-trummid / Jaapan)

Ansambel Avetaran on pühendunud varase Armeenia muusika esitamisele. Ansambli kunstiliseks juhiks on laulja Armen Andranikjan. Ansambli tuumikuks on trio: Vardan Harutjunjan mängib Armeenia päritolu puupuhkpilli duduki ning zurnad; Arman Nasibjan toetab löökpillildel.
Alates 2017. aasta jaanuarikuust on Avetaran tuuritamas Euroopas, esinedes lisaks Tallinnale ka Riias, Vilniuses, Helsingis, Peterburis ja Londonis.

  ArmenAndranikyan Ichitaro

Ichitarō on virtuoosne ja atraktiivne taiko-trummar, kes lähtub eelkõige jaapani traditsioonilisest muusikast. 1990-ndatel liitus ta jaapani trummarite grupiga Ondezoka ja selle solistina on ta esinenud üle 2000 korra erinevates paigus nii Jaapanis, Aasias, Euroopas kui ka Ameerikas. Ondezoka asutaja Den Tagayasu andis talle lavanime Ichitarō, soovides, et temast saaks parim taiko-trummar maailmas. Alates 2004. aastast hakkas Ichitarō esinema iseseisvalt, andes soolokontserte. Ichitarō seob oma loomingus jaapani traditsioonilisi rütme džässile ja rokile omaste elementidega.

Vaata Ichitarōt YouTube′st

 

R, 2 juuni kell 19, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
TÜRGI MÜSTILISE MUUSIKA TERVISTAV JÕUD
Latif Bolat, pöörlev naisderviš Serap Yilmaz (Türgi)

  LatifBolat SerapYilmaz

Laulja, helilooja ning Türgi muusika ja folkloori õpetlane Latif Bolat on pärit Vahemere äärest, Mersini linnast. Ta on õppinud rahvamuusikat ja -kultuuri Gazi ülikoolis Ankaras ning õpetanud pärimusmuusikat kogu Türgis. Bolat on hiljem õppinud ka Türgi ajalugu ning Lähis-Ida religiooni ja poliitikat.
Tema repertuaar on lai, hõlmates nii sufi pühenduslaule, Türgi rahvamuusikat kui ka klassikalisi palu ja filmimuusikat. Bolat on esitanud oma muusikat pea kõikjal maailmas — Ameerikas, Kanadas, Indias, Austraalias, Uus-Meremaal, Indoneesias, Singapuris, Bulgaarias, Filipiinidel, Inglismaal ja mujal. Ta on andnud loeng-kontserte ühes kuulsaimas kontserdipaigas Carnegie Hallis. Bolat on plaadistanud oma muusikat ning astunud üles nii raadios kui televisioonis.


R, 2 juuni kell 22, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
PALEEST JA BAZAARILT
Bamdad Music Ensemble (Iraan)

BamdadMusicEnsemble

Bamdad Music Ensemble on Iraani traditsioonilise muusika ansambel, mis moodustati 2001. aastal Shirazi linnas. Koosseisu kuuluvad tar, setar, santuur, nai ja teised Iraani traditsioonilised pillid. Ansambli suurus on varieeruv, festivalidel väljaspool Iraani esinetakse enamasti umbes 10-liikmelisena. Laulutekstidena kasutatakse selliste islamimaailma suurkujude nagu Hafiz, Saadi ja Rumi loomingut.


 L, 3 juuni kell 18, Kuressaare kultuurikeskus
TÜRGI MÜSTILISE MUUSIKA TERVISTAV JÕUD
Latif Bolat, pöörlev naisderviš Serap Yilmaz (Türgi)


L, 3 juuni kell 19, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
BABÜLONI KULDNE HIILGUS
Light in Babylon (Lähis-Ida)

LightInBabylon LightOfBabylon2

Light in Babylon on mitmete kultuuride sulam, iga liige on päritolult erineva rahvuse esindaja. Bändi tuumik kohtus esmakordselt 2010. aastal Istanbulis. Michal Elia Kamal kirjutas laulusõnu ning muusika ja seaded loodi koos santuri-mängija Metehan Çifçiga ning  Julien Demarque'ga.  Erinevate mõjutuste ning liikmete nooruse ja maailmale avatuse koostoimel tekkinud muusika on värviline segu nende sisemistest kõlamaailmadest. Light in Babylon on suurepärane näide Lähis-Ida mitmekultuurilisest ja teistsugusest muusikamaastikust, viies kujutlusvõime rännakule läbi Lähis-Ida ja kaugemale.
Ansambel on esinenud kõikjal maailmas, sealhulgas Türgis, Küprosel, Saksamaal, Šveitsis, Prantsusmaal, Ungaris, Kreekas, Soomes ja Indias. Nende esimene album “Life sometimes doesn’t give you space” ilmus 2012. aastal ning teine CD “Yeni Dunya”, mis tähendab türgi keeles “uut maailma″, avaldati 2016. aastal.
Light in Babyloni sooviks on muusika kaudu inspireerida inimesi ning suunata neid nägema maailma täis mitmekesisust, vabadust, rahu ja valgust.


Epi
P, 4 juuni kell 19, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak) osta-pilet
STEPI JA KÕRBE LAULUD
Epi (morinhuur, ülemhelilaul / Mongoolia)
Abdellatif Belgacem (luule) & Sahara beduiinide folkloorigrupp 5 Étoiles (Tuneesia)

Mongoolia muusik Dandarvaanchig Enkhjargal, tuntud eelkõige lavanime Epi järgi, sündis küll pealinnas Ulaanbaataris, kuid kasvas üles pisikeses Altanbulagi külas. Ta elas steppides nomaadina koos oma pere ja hobusekarjaga kuni talendijahid avastasid tema muusikaande ning suunasid ta edasistele muusikaõpingutele. Epi on õppinud Ulaanbaatari konservatooriumis Mongoolia traditsioonilise pilli morinhuuri mängu oma ala meistri Jamjani juures. Lisaks õppis ta ka kurgulaulu ehk ülemhelilaulu. Tänaseks on Epi väga tuntud ka väljaspool Aasiat esineb sageli koos teiste etno- ja maailmamuusikutega.

AbdellatifBelgacemTuneesia poeet Abdellatif Belgacem pärineb Marazigi hõimu luuletajate perekonnast. Teda on pärjatud rohkem kui 300 auhinnaga nii koduses Tuneesias kui ka riigi piiridest väljaspool. Belgacem on ühtlasi osalenud arvukatel festivalidel araabia maades, nende seas Saudi Araabia, Liibüa Alžeeria, Egiptus, Maroko ja Jordaania.
Abdellatif Belgacem on rahvusvahelise Sahara festivali luulekomitee esimees. Festival toimub igal aastal detsembris Douzi linnas ning on keskendunud Tuneesia kommete tutvustamisele. Luulevõistlust, mida ta selle raames korraldab, võib pidada ürituse tippsündmuseks. Belgacem on oma kodulinna Douziga tihedalt seotud − aastatel 19901995 töötas ta sealse omavalitsuses nõustajana. Lisaks on ta kahel korral olnud Douzi Sahara muuseumi eesotsas, esimest korda aastatel 1988−1998 ning viimati 20122015. Belgacem on asutajaliige nii Araabia populaarkirjanduse ühenduses kui ka Magribi piirkonna sarnases liidus. Lisaks kuulub ta ka ülemaailmsesse kaameli säilitamisele pühendunud organisatsiooni.
Oma luules kinnistab Abdellatif Belgacem Lõuna-Tuneesia rahvaluule suulist traditsiooni. Värsside rütmistamisel lähtutakse kaameli traavimisest, mistõttu võib tõmmata paralleeli ka räppmuusikaga, kõlavad mõlemad esmasel kuulamisel võrdlemisi sarnaselt. Peamine teema Belgacemi luules on Sahara igapäevaelu kujutamine ta ülistab beduiinide elu, kirjutab armastusest, aga ka maisematest muredest, näiteks mopeedi rikkiminemisest.

5Etoiles

Sahara beduiinide folklooriansambel 5 Étoiles loodi 2007. aastal Abdedhaher Hedi eestvedamisel. Ansambel, mille näol on tegemist elava kultuuri osaga, on pühendunud esivanemate pärandi järgmisele ja Marazigi hõimu traditsioonide tutvustamisele. 5 Étoiles on oodatud külaline arvukatel festivalidel ning kuulub Douzi linnas toimuva rahvusvahelise Sahara festivali esinejate raudvara hulka. Nimelt etendatakse festivali raames traditsioonilist beduiini pulmatseremooniat, mille hulka kuuluvad ka mitmed tantsud. Traditsioonilises riietuses, mille silmapaistvamaks osaks on pikad helesinised plisseerseelikud ja punased vestid, esitab 5 Étoiles pärimuslike instrumentide saatel meeste tantse.

 

 

 

 


MoroccoAnnaLitvinova31 mai - 4 juuni, Vaba Lava (Telliskivi Loomelinnak)
Maalinäitus MAROKO VIBRATSIOONID. Anna Litvinova

“Minu käimisest Marokos on saanud hea traditsioon − hetkeks olen käinud sel maal kümme korda. Mind köidavad sealsed värvide kombinatsioonid, mida taas ja taas avastan jäädvustades. Sealses õhus on maitset, kuhu on põimunud tohutu hulk erinevaid lõhnu. Loomisel on vahetu kontakt argieluga − maalin erinevates olukordades olles otse tänaval, turgudel, sadamas, väikestes külades. Minu maalimislaad on muutunud justkui reportaažiks, kus materjal salvestatakse üles pintslite ja värvide abil, tõlgituna värvilaikude ning joonte keelde.″

Anna Litvinova teadis juba päris pisikesena, et temast saab maalikunstnik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maali eriala Tiit Pääsukese, Jaak Arro ja Aimar Kristensoni juhendamisel. Litvinova maale on eksponeeritud arvukates muuseumides nii isiku- kui ühisnäituste raames. Anna Litvinova on tundliku värvitajuga jõuline maalikunstnik, oma julgete pintslitõmmetega loob ta valgele lõuendile värvika ja põneva maailma, olgu selleks siis maastik või inimesed. Kunstnikuna on ta pidevalt arenemas, et jõuda järgmisele loometasandile.
Viimastel aastatel on Anna Livinova erilisse huviorviiti tõusnud Maroko, sealsed ajaloolised linnad koos oma eksootiliste turgude, mošeede ja muidugi inimestega. Käesoleva näituse kõige värskemad maalid pärinevad kunstniku tönavusest Maroko-reisist.

 

 

 

Korraldajad:
Peeter Vähi − kunstiline juht
Tiina Jokinen − tegevjuht
Thea Karin − produtsent (Põhja-Aafrika projektid)
Taimi Paves − mänedžer (Kaug-Ida projektid)
Inna Kivi − toimetaja
Kaisa Luik − bukleti koostaja
Kadri Kiis − finantsjuht
Olavi Sööt − logistika
Tanel Klesment − heli, salvestused
Mart Kivisild − kujundus
Johannes Vähiwebcast / live streaming
Reno Hekkonens − turundus

Vaata samuti: Orient festivalid, Orient 2015, Orient 2013, Orient 2011, Orient esitleb 2010, Orient 2009, Orient esitleb 2008, Orient 2007, Orient esitleb 2006, Orient 2005, festivali arhiiv, Orient Palmyras (“Voices from the Stars Above the Desert”), “The Path To The Heart Of Asia” (CD “Oriendi” esinejatega)


Kui soovite saada uudiseid ja festivali programmi täiendusi umbes kaks korda aastas, palun klikkige siia.

Imagetext        LogoMinistryOfCultureNew       LogoToyota

InEnglish